Ahhoz, hogy élni tudjunk az Otthonfelújítási támogatás kínálta lehetőségekkel, tisztában kell lennünk azzal, hogy a korszerűsítéssel minimum 30%-os energiamegtakarítást kell elérnünk, aminek igazolására a munkálatok megkezdése előtt és után is energetikai tanúsítványt szükséges készíttetni. Nézzük, mi ennek a menete, és mikre érdemes figyelni, felkészülni!
Az energetikai tanúsítvány fogalmával általában ingatlan adás-vétel esetében szoktunk találkozni, vagy használatbavételi engedély igénylése kapcsán, ritkábban bérbeadáskor. Emellett egyes pályázatok is megkövetelhetik ennek meglétét, ahogyan jelen esetben az Otthonfelújítási program is.
A procedúra közel sem jár annyi kellemetlenséggel, mint gondolnánk!
Lépések
1. Az igényléshez mindenképpen szükség van az ingatlan helyrajzi számára, természetesen a pontos címre és a tulajdonos(ok) nevére.
Emellett nagymértékben megkönnyíti a szakértő munkáját, ha rendelkezésére bocsátjuk az ingatlannal kapcsolatos tervdokumentációkat, pl. az alaprajzot, metszetet, műszaki leírást, valamint tisztában vagyunk az ingatlan építésének és az esetleges korábbi felújítások évével, sőt információkkal rendelkezünk a műszaki jellemzőiről.
2. A helyszínre kiszállva a szakember felméri többek között:
- A falcsatlakozásokat és a hőhidakat.
- A határoló falak, a padlófelületek, a födém, továbbá a nyílászárók hőtechnikai jellemzőit.
- Az összes lehűlő felület nagyságát és az általuk közbezárt fűtött légteret.
- Az üvegezett felületek benapozottságát, árnyékoltságát, tájolását.
- A fűtési, hűtési, a meleg vizet biztosító, illetve a légtechnikai és világítási rendszereket.
3. A helyszínen gyűjtött, mért adatok, információk, valamint az ott készített képek alapján a szakértő néhány napon belül elkészíti a tanúsítványt.
Besorolás
2024-től az ingatlanok energetikai besorolása kétféle hatékonysági skálán történik: a 9/2023. (V.25.) ÉKM rendelet energetikai minőség és szén-dioxid-kibocsátás alapján határozta meg az energiahatékonysági kategóriákat.
Az energetikai besorolási osztályok „A+++”-tól „I”-ig terjednek. Az „A+++” minősítés a legkorszerűbb, az „I” a leginkább elavult, többnyire a szigetelés nélküli, régi ingatlanokra jellemző.
Az energetikai tanúsítvány tartalma
2024 januárjától újfajta energetikai tanúsítványt kell készíttetni, ami részletesebb információkat ad az épületről és a felújítási lehetőségekről, emellett lényeges változás, hogy 10 helyett csak 5 évig lesz érvényes.
Ennek megfelelően a tanúsítványnak tartalmaznia kell:
- Az összefoglaló lapot,
- a tanúsított épület vagy önálló rendeltetési egység határoló és nyílászáró szerkezeteinek, valamint az épülettechnikai rendszereinek tanúsítás idején meglévő állapotának adatait,
- az energiafelhasználási adatokat a tanúsított épület vagy az önálló rendeltetési egység energiahordozónként számított energiafogyasztásáról és felhasználási céljairól,
- a korszerűsítési javaslatokat,
- a fotódokumentációt,
- a közérdekű nyilatkozatok és az alkalmazott szabványok listáját,
- a mintalapokat az épülettechnikai rendszerek, alternatív energiák, szerkezeti elemek, valamint épülettípusok ikonjaival.
A tanúsítványról szóló részletes szabályozás az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendeletben olvasható.
Korszerű tető nélkül nem megy
Ahhoz, hogy teljesíteni tudjuk a pályázati feltételeket, a tetőtér vagy a födém szigeteléséről mindenképpen gondoskodnunk kell, azonban a tetőcserépről, valamint annak élettartamát és a teljesítményét növelő felületkezelésekről sem szabad megfeledkezni.
A Terrán kínálatában kizárólag tartós, minőségi, a legmagasabb elvárásoknak megfelelő tetőcserepek találhatóak. Ráadásul most a modern és klasszikus stílushoz egyaránt illő legkönnyebb modell, a Synus, akár 30% kedvezménnyel, 339 Ft/db ártól érhető el ColorSystem vagy Elegant felületkezeléssel.
Merüljön el részletesebben a témában, hogy felkészülten vághasson neki a felújításnak!